Środa, 25 Listopad 2015

(ŚWIDNICA) Już tylko godziny dzielą nad od startu 41. Rajdu Świdnickiego Krause. Początek sportowych emocji o godzinie 17.15 na uroczystym starci w Rynku. Potem kierowcy przejadą dwie próby ulicamji miasta.

rajd11

W soboitę i niedzielę rajdowcy będą ścigali się po malowniczych trasach w okolicach Świdnicy. Zakończenie rejdu w niedzielę w Rynku.Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące imprezy, wrac z wiadomościami dotyczącymi spodziewanych utrudnień i zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej.

 Harmonogram czasowy 41. Rajdu Świdnickiego-KRAUSE, pierwszej rundy LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski

Etap I – piątek, 12 kwietnia

Park przedstartowy, Świdnica, Rynek 17.00

Uroczyste otwarcie rajdu, Świdnica, Rynek 17.15

Ceremonia startu, Świdnica, Rynek 17.30

OS 1 Świdnica 1/2 19.03, 20.06

Etap I – sobota, 13 kwietnia

Park serwisowy, OSiR Świdnica, ul Śląska 12.00, 15.24, 18.48

OS 3/6 Witoszów – Złoty Las 1/2 12.38, 16.17

OS 4/7 Zagórze – Walim 1/2 13.04, 16.43

OS 5/8 Świerki – Kamionki 1/2 14.02, 17.41

Meta etapu, OSiR Świdnica, ul. Śląska 19.33

Etap II, niedziela, 14 kwietnia

Start etapu, OSiR Świdnica, ul Śląska 8.00

Park serwisowy, OSiR Świdnica, ul Śląska 8.00, 12.25

OS 9/12 Rościszów – Walim 1/2 8.53, 13.33

OS 10/13 Jodłownik – Srebrna 1/2 9.59, 14.39

OS 11/14 Kamionki – Ludwikowice 1/2l 11.03, 15.43

Meta rajdu, Świdnica, Rynek 17.00

Informacje ważne dla kibiców

Oto garść wiadomości, które przydadzą się każdemu kibicowi rajdowemu. Czyli słów kilka o Biurze Obsługi Kibica i nie tylko.

Osoba posiadająca Karnet Ubezpieczeniowy Kibica, z chwilą wejścia w strefę odcinków specjalnych podlega ubezpieczeniu NW(po spełnieniu warunków z regulaminu ubezpieczenia). Karnety Ubezpieczeniowe Kibica na 2 lub 1 etap są do nabycia w Biurze Obsługi Kibica (BOK) lub w punktach zlokalizowanych bezpośrednio przed trasą odcinka specjalnego.

KARNETY UBEZPIECZENIOWE KIBICA :
Odcinek testowy : 12.04.2013 r. piątek – cena 10 zł

Etap 1Rajdu : 13.04.2013 r., sobota - cena 10 zł

Etap 2 Rajdu : 14.04.2013 r., niedziela - cena 10 zł

Etap I , Etap II, odcinek testowy : 12-14.04.2013r. piątek,sobota,niedziela - cena 20 zł

uprawnia do wejścia:

 • na wszystkie odcinki specjalne rajdu – Etap I i II

 • odcinek testowy

 • na wydzielone sektory parku serwisowego.

W celu usprawnienia i rozładowania przewidywanych spiętrzeń związanych z napływem dużej ilości kibiców przed samym startem Rajdu, organizator przygotował sprzedaż Karnetów Ubezpieczeniowych Kibica, prowadzoną przez Biuro Obsługi Kibica.

Ponadto Biuro Obsługi Kibica (BOK) udziela informacji na temat Rajdu, prowadzi sprzedaż:

 • oficjalnych programów Rajdu

 • plakatów

 • map

 • pakietów kibica (komplet: program Rajdu, mapa, plakat)

Godziny i miejsce pracy BOK:

 • poniedziałek :
  08.04.2013 r. - od 8.00 do 16.00
  Świdnica, Automobilklub Sudecki, ul. Kliczkowska 2

 • wtorek: 09.04.2013 r. – od 8.00 do 16.00
  Świdnica, Automobilklub Sudecki, ul. Kliczkowska 2

 • środa: 10.04.2013 r. – od 8.00 do 22.00
  Świdnica, Miasteczko Rajdowe OSiR (Ośrodek Sportu i Rekreacji), ul. Śląska 35

 • czwartek-sobota: 11-13.04.2013 r. - od 8.00 do 20.00 Świdnica,
  Miasteczko Rajdowe OSiR ( Ośrodek Sportu i Rekreacji),ul. Śląska 35

 • .niedziela : 14.04.2013 r. - od 8.00 do 12.00
  Świdnica, Miasteczko Rajdowe OSiR (Ośrodek Sportu i Rekreacji),ul. Śląska 35

Kto wygra w Świdnicy?

41. Rajd Świdnicki-KRAUSE, pierwsza runda LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zapowiada się ciekawie, a lista nie powinna rozczarować nawet znawców tego sportu.

48 załóg zgłoszonych do Mistrzostw Polski i taka sama liczba zawodników jadących w Rajdowym Pucharze Polski być może nie wygląda imponująco, ale w Świdnicy pojawią się zawodnicy, którzy od lat przyzwyczaili nas do naprawdę wysokiego poziomu. Z numerem 1 na trasę wyruszy Kajetan Kajetanowicz z Jarosławem Baranem. Mistrzowie Polski, zeszłoroczni zwycięzcy Rajdu Świdnickiego-KRAUSE to zdecydowani faworyci tegorocznej imprezy. Znają doskonale trudna specyfikę naszych zawodów, mają świetny zespół dysponujący może nie najszybszym, ale perfekcyjnie przygotowanym autem Subaru Imprezą. Dodatkowo Kajetan z Jarkiem to świetnie zgrani profesjonaliści, którzy w najtrudniejszych warunkach potrafią pokazać swoją klasę. Pamiętam, gdy dla Wiadomości Świdnickich przygotowywaliśmy informację dotyczącą listy zgłoszeń do Rajdu rozgrywanego w 2007 roku. Kajetan Kajetanowicz pilotowany wówczas przez Macieja Wisławskiego otrzymał 17 numer startowy i mało kto typował go wtedy do roli faworyta zawodów. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełni inaczej, choć często rola faworytów do zwycięstwa nie jest łatwa...

Numer dwa na drzwi nowego dla siebie samochodu naklei Michał Bębenek z Grzegorzem Bębenkiem. Subaru Impreza, którym wystartują to spora nowość w ich rękach. Jeszcze kilkanaście dni temu niemal pewny wydawał się start Peugeotem 207 Super 2000. To zdecydowanie sprawniejsze auto rajdowe. Inna kategoria pozwala na szybsze pokonywanie większości odcinków specjalnych. Ma wiele zalet, ale jest… droższe od aut klasy R4 takich jak Subaru Impreza. Michał Bębenek zwyciężał już w Świdnicy. Uczeń nieodżałowanego Janusza Kuliga to kierowca bardzo doświadczony i tutejsze trasy zna doskonale. Czy jednak w trudnych warunkach pogodowych i w nowym aucie będzie w stanie powalczyć o podium? O tym przekonamy się już w sobotę.

Z trzecim numerem startowym na trasę wyruszy Grzegorz Grzyb z Danielem Siatkowskim. To chyba najwięksi pechowcy zeszłorocznych zawodów. Wydawało się, że mają już niemalże pewne zwycięstwo w kieszeni i gdy z dużą przewagą zmierzali do mety rajdu awarii uległ silnik w ich Peugeocie. Grześkowi do dzisiaj trudno wspominać tamten moment, ale takie są rajdy… W tym roku załoga zapowiada start Mitsubishi Lancerem w grupie N. Na pewno nie jest to samochód, którym w normalnych warunkach można walczyć o wygraną. Pomóc może pogoda i trudne warunki panujące w górach. 

Numer 4 otrzymał Wojtek Chuchała z Kamilem Hellerem. Młoda i ambitna załoga reprezentująca importera marki Subaru zaliczana jest d grona faworytów zawodów. W tym roku przebudowali swoje auto z grupy N na klasę R4 i mogą okazać się niezwykle groźni. Jeżdżą bez kompleksów i popełniają coraz mniej błędów. Świetnie znają swój samochód i na pewno będą w stu procentach gotowi do walki w 41. Rajdzie Świdnickim-KRAUSE.

Z numerem 5 na trasę wyruszy zwycięzca Rajdu z 2010 roku – Tomasz Kuchar z Danielem Dymurskim. W Świdnicy ponownie zaprezentują Peugeota 207 Super 2000, czyli samochód który dowiózł ich do zwycięstwa trzy lata temu… Czy w tym roku stać ich na dobry wynik? Mamy nadzieję, że tak, choć spodziewane mokre trasy z dużą ilością pozimowego brudu, niekoniecznie muszą ułatwić im zadanie.

Numer 6 to Maciej Rzeźnik i Przemysław Mazur. Wystartują bliźniaczym Peugeotem 207 Super 2000 i mają ogromne szanse na dobry wynik. Znają auto, kochają tutejsze trasy, a w tym roku mieli już okazję startów w zagranicznych rajdach. Kochają też trudne warunki i jeżeli uda im się dobrze ustawić samochód to mogą spokojnie walczyć o podium. Na pewno pojadą także bardzo widowiskowo i o to kibice, jak co roku, mogą być spokojni.

Z kolejnym numerem wystartuje Łukasz Habaj z Piotrem Wosiem. Ta bardzo sympatyczna załoga zamierza walczyć o prymat w grupie N. Ich bronią pozostaje przygotowana przez zespół Rallytechnology Mitsubishi Lancer Evo IX. Nawet w tym samochodzie mogą powalczyć o czołową trójkę. Są doświadczeni i zdeterminowani do walki w całym cyklu mistrzostw Polski, a dobry start w Świdnicy bardzo pomógłby im w osiągnięciu celu, którym jest zapewne mistrzostwo kraju w grupie N.

Kolejna załoga (numer 8) to Jarosław Kołtun z Ireneuszem Pleskotem. Przywiozą do Świdnicy Forda Fiestę Super 2000. Jeżeli pojada rozważnie i unikną błędów mogą przywieźć na metę przyzwoite miejsce. Z numerem 9 pojadą Maciej Oleksowicz i Michał Kuśnierz. Ich bronią będzie Ford Fiesta Super 2000, zgrany team i doskonałe auto, a także… ogromne doświadczenie zdobyte podczas zagranicznych startów. Pierwszą dziesiątkę listy zgłoszeń zamyka Andrzej Koper i Krzysztof Gęborys. Wielokrotni mistrzowie Polski jadą w tym rajdzie ze spokojnym nastawieniem i chęcią osiągnięcia mety. Bardzo lubią też nasz rajd, a dobrze będzie podziwiać ich na trasie tegorocznych zawodów. Wystartują Subaru Imprezą w kategorii Open. Znanych nazwisk nie brakuje także na kolejnych miejscach listy startowej.

Największa trudnością dla załóg startujących w tegorocznym rajdzie może być pogoda. Nawet jeśli aura się poprawi zdecydowanie to wszystko wskazuje na to, że załogi będą musiały w wielu miejscach podróżować pomiędzy metrowymi bandami śnieżnymi. Będzie również ślisko i mokro, ale ta nieprzewidywalność może jednak w ciekawy sposób podnieść rywalizację sportową w naszym rajdzie. Głosy wśród zawodników są podzielone. Jedni chcą czystych i mocno asfaltowych odcinków bez żadnych niespodzianek. Inny zaś modlą się o to, aby wiosna wstrzymała się ze swoim przyjściem jeszcze kilka dni. Otwarcie przyznają, że im trudniej… tym lepiej. A zwycięzcy? Oni jak zwykle – będą na mecie.

Ciekawostki Rajdu

Pokażą się stare wozy

Odcinkiem specjalnym rozgrywanym po ulicach Świdnicy zawodnicy rywalizujący w 1 rundzie LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zainaugurują walkę w tegorocznym czempionacie. Nim na trasie pojawią się licencjonowani zawodnicy na kibiców zgromadzonych wokół trasy prologu czeka wiele atrakcji. Warto odpowiednio wcześniej przybyć na trasę, bo dzięki temu będziemy mogli oglądnąć paradę samochodów sportowych mocno związanych ze sportem samochodowym. Widok kilkudziesięciu Subaru Imprez podczas zeszłorocznego prologu wzbudził prawdziwy zachwyt, więc w tym roku organizator postanowił kontynuować dobrą tradycję parady miłośników tego typu aut. Nowością jest także przejazd klasycznych aut polskiej produkcji: Polskich Fiatów 125p oraz FSO Polonezów także w rajdowych wersjach. Będzie to nawiązanie do zbliżających się obchodów 40 lecia bicia światowych rekordów prędkości przez Polskiego Fiata. Parada tych wspaniałych maszyn będzie świetną zapowiedzią niezwykłej sportowej rywalizacji. Co ważne – zawodnicy tego dnia dwukrotnie pokonają trasę wytyczoną ulicami Świdnicy.

Rajdowa wystawa

W świdnickiej Wieży Ratuszowej można oglądać wystawę poświęconą historii rajdów w tym mieście. Unikatowa kolekcja plakatów, materiałów informacyjnych i zdjęć jest dostępna dla zwiedzających od blisko tygodnia. Automobilklub Sudecki przez wiele lat pieczołowicie gromadził te materiały, a czterdziestoletnia historia organizacji tak dużej i ważnej imprezy budzi zrozumiały szacunek. Na szczególna uwagę zasługuje kolekcja zdjęć kierowców i pilotów rajdowych, którzy zwyciężali w tym rajdzie. Co ważne – zdjęcia zawodników są – jak przystało na wystawę – również z epoki. Mamy więc niezwykłą okazję do poznania współczesnych mistrzów takich jak Krzysztof Hołowczyc, czy Leszek Kuzaj sprzed 20 a nawet 30 lat…

(kf)

Utrudnienia dla mieszkańców

Trzy dni emocji sportowych będzie miało swoje przełożenia na szereg utrudnień i niedogodności dla mieszkańców. Doradzając cierpliwość i wyrozumiałość dla osób niezainteresowanych rajdem przekazujemy garść informacji dotyczących najważniejszych komplikacji i zmian w organizacji ruchu.

Start i meta rajdu

W piątek, 12 kwietnia oraz w niedzielę, 14 kwietnia w świdnickim Rynku zorganizowany zostanie honorowy start i meta rajdu, w związku z tym zostaną wprowadzone ograniczenia w parkowaniu na odcinkach dojazdowych do Rynku na ul. Pułaskiego (od skrzyżowania z ul. Bohaterów Getta) oraz na ul. Długiej (od skrzyżowania z ul. Trybunalską).

Miasteczko rajdowe

W piątek, 12 kwietnia od godziny 8.00 w rejonie świdnickiego OSiR-u zamknięty zostanie odcinek ul. Śląskiej (od nowego ronda przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej do skrzyżowania z ul. Zieloną) tutaj będzie zorganizowane „Miasteczko Rajdowe”, które funkcjonowało będzie do niedzieli, 14 kwietnia do godzin wieczornych. Dla tego etapu wyznaczone zostaną objazdy, które poprowadzone zostaną ulicami:

 • od strony ul. Zielonej – ulicami: Przyjaźni, Słowiańską, Wałbrzyską, al. Niepodległości, Westerplatte

lub ulicami: Przyjaźni, Kraszowicką, Bystrzycką.

 • od strony ronda na ul. Śląskiej/Przyjaźni – ulicami: Śląską, Polną Drogą, Sprzymierzeńców do tras objazdów wyżej wymienionych.

W następnych dniach funkcjonowania „Miasteczka Rajdowego” czyli od soboty, 13 kwietnia do niedzieli, 14 kwietnia z ruchu wyłączony zostanie fragment ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej (na odcinku od ronda na ul. Sprzymierzeńców wraz z nowym rondem u zbiegu ul. Śląskiej z Pionierów). W tym czasie odcinek ulicy Śląskiej (od Westerplatte do ronda) będzie drogą bez przejazdu i może służyć jako miejsce do parkowania.

(mapa w załączniku)

Prolog

W piątek, 12 kwietnia w godzinach popołudniowych, czyli od godz. 15.00 obowiązuje zakaz zatrzymywania i postoju, a od godz. 17.00 drogi obejmujące prolog zostaną zamknięte. Zamknięcie potrwa do godzin wieczornych minimum do godz. 21.15. Dla obszaru miasta zajętego przez trasę odcinka specjalnego, wyznaczono objazdy poprowadzone ulicami:

 • od strony ul. Zielonej – ulicami: Przyjaźni, Słowiańską, Wałbrzyską, al. Niepodległości, Wrocławską, Wodną, Kopernika, Towarową,

a w stronę przeciwną: ul. Przyjaźni, Kraszowicką, Bystrzycką, Westerplatte, Towarową, Kopernika, Wodną do Wrocławskiej.

 • od strony placu Wolności: ul. Zygmuntowską, Równą, Mieszka I, do Wodnej i dalej wyznaczoną trasą ulicami: Wodną, Kopernika, Towarową do skrzyżowania z ul. Westerplatte lub poprzez alternatywną trasę: al. Niepodległości, ulicami: Wałbrzyską, Słowiańską, Przyjaźni, Kraszowicką, Bystrzycką do skrzyżowania z Westerplatte.

Na ulicach po których prowadzony będzie prolog obowiązywać będą z wyprzedzeniem czasowym zakazy zatrzymywania z restrykcją w postaci możliwości odholowania pojazdu. W związku z tym apelujemy do kierowców, którzy korzystają z parkingów na trasie prologu o przestawianie swoich pojazdów na sąsiednie ulice. Zakazy będą dotyczyły w szczególności rejonu Placu Drzymały, Piekarskiej, Placu Ludowego, ulic: Garbarskiej, Wyspiańskiego, parkingu przy ul. Sprzymierzeńców, Polnej Drogi.

Do kierowców apelujemy o ostrożną jazdę i zwracanie szczególnej uwagi na nowe oznakowanie. Za utrudnienia przepraszamy!

(mapa w załączniku)

Prolog – utrudnienia dla pieszych

Ok. godz. 18.00 zostanie zamknięte przejście dla pieszych i rowerzystów w rejonie wiaduktu przy ul. Polna Droga. Na miejscu służby zabezpieczające odcinek specjalny będą wskazywały drogę pieszym i rowerzystom.

Możliwe ominięcie wiaduktu:

 • od strony zalewu Witoszówka – wzdłuż nasypu kolejowego do kładki nad potokiem Witoszówka i dalej do ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej lub ul. Piaskową, Chopina, Kościuszki do Wałbrzyskiej.

 • od strony ronda na Sprzymierzeńców – trasa identyczna, ale w przeciwnym kierunku.

Zmiany w kursowaniu autobusów

Od piątku do niedzieli (12-14 kwietnia) zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej związane z 41. Rajdem Świdnickim – KRAUSE.

W piątek, 12 kwietnia od godz. 16.00 do godz. 24.00

Linia

Kierunek

Przystanki wyłączone
z obsługi

Przystanki zastępcze

6

Kopernika

Pl. Drzymały, Westerplatte/Bystrzycka, Jodłowa PKP

Zygmuntowska

6

Emilii Plater

Jodłowa PKP, Westerplatte/Bystrzycka, Westerplatte/Śląska,

Pl. Wolności-Równa

Wrocławska–

Pl. Wolności (skarpa)

8

Strzelińska

Pl. Drzymały, Westerplatte/Bystrzycka

Zygmuntowska, Jodłowa/Kopernika, Jodłowa/Okrężna, Jodłowa PKP

12

Wieruszów

30

Burkatów

60

Lutomia Górna

8

Prądzyńskiego

Westerplatte/Bystrzycka, Westerplatte/Śląska,

Pl. Wolności-Równa

Jodłowa PKP, Jodłowa/Okrężna, Jodłowa/Kopernika

12, 30 60

Plac

Św. Małgorzaty

 

Od piątku, 12 kwietnia od godz. 16.00 do niedzieli, 14 kwietnia do godz. 24.00

Linia

Kierunek

Przystanki wyłączone z obsługi

50

Wokulskiego

Al. Niepodległości, Pionierów Ziemi Świdnickiej,

Śląska-OSiR

52

Kopernika

Śląska-OSiR, Al. Niepodległości

 

W sobotę, 13 kwietnia

Linia

Przystanki wyłączone z obsługi

30

Lubachów, Lubachów Rest. Myśliwska, Lubachów Rest. Paprotka

{fcomment}

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

 Portal Ziemii Dzierżoniowskiej walbrzyski.pl   stal   interia     spiks     wpb      Dolnośląski Portal Pracy