Strona główna
Wiadomości-24Sport-24Kultura-24Gospodarka-24Wybory 2010Kontakt-24
Dzisiaj jest poniedziałek, 21 kwietnia 2014 r. 111 dzień roku.
Imieniny: Bartosza, Feliksa, jutro: Kai, Łukasza
Naszą witrynę przegląda teraz 356 gości 
Dodaj portal do ulubionychDodaj strone do ulubionychUstaw jako strone startowa_Drukuj strone
Idz do gory
wróć na stronę główną

Ginie pierwszy wałbrzyski dworzec!

Na naszych oczach w centrum Wałbrzycha popada w ruinę zabytek. I to jaki! Chodzi o budynek pierwszego wałbrzyskiego dworca kolejowego przy ul. Nowy Świat 5 b. dworzecginie

To historycznie najstarszy wałbrzyski dworzec kolejowy, powstały 1853 roku. Przez długie lata służył ludziom jako stacja Wałbrzych Towarowy leżąca na linii kolejowej Jaworzyna Śląska - Wałbrzych Miasto – Kopalnia Victoria. O tym, jak gmach ten wyglądał w latach swej największej świetności można się przekonać z fotografii zamieszczonej na stronie www.wroclaw.hydral.com - wpisując hasło - pierwszy dworzec w Wałbrzychu. Czy ten zabytkowy budynek podzieli los wałbrzyskich łazienek przy ulicy Pocztowej na Starym Zdroju, które przed kilkoma laty wyburzono? I czy ktoś się pochyli się nad jego dramatem i znajdzie się sposób na uratowanie tego starego zabytkowego dworca? To pytanie które kierujemy do władz miasta.

Jedna z uznanych polskich artystek malarek – Bożena Biskupska na jego widok aż wykrzyknęła, że gmach ten znakomicie nadawałby się na przykład na galerię sztuki. Jego atutem jest niewątpliwie też doskonałe położenie - w bliskim sąsiedztwie odremontowanego teatru dramatycznego.

Fot. Ryszard Wyszyński 

 
Najnowsze komentarze
 • Czyli jeśli nie potrafi się pracować to zawsze można być urzędnikiem.Pot wierdza... Więcej...
 • Czy nadal dojazd do Osiedla Młodych wiódł będzie wąskimi uliczkami, czy w końcu ... Więcej...
 • Już nie mogę się doczekać nowoczesnego obiektu który będzie dla ludzi a nie, sto... Więcej...
 • powstanie ten kicz Więcej...
 • widział ktoś kiedyś park z nie-szutrowymi ścieżkami? Więcej...
 • Zgadzam się z tobą... Ścieżki szutrowe dobre są na Wielką Pardubicką ... Więcej...
Wiadomości - 24
 • Budowa pogotowia ruszyła

  ŚWIDNICA. Już od kilku tygodni trwają prace przy budowie nowoczesnego budynku świdnickiego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z planami prace mają się zakończyć 30 listopada, całość do użytku oddana zostanie na początku nowego roku. Od połowy stycznia właśnie tam poszukiwać będziemy ambulatoryjnej pomocy w dni wolne.

 • Upał, muchy i dzikie zwierzęta

  Sto dwadzieścia dni, dwadzieścia pięć tysięcy kilometrów, dwudziestopięcioletni bus, pięćdziesięciostopniowe upały i zaledwie osiem dolarów dziennie na wyżywienie. Do tego kangury-samobójcy, jadowite węże, krokodyle ludożercy, muchy, które potrafią oblepić każdy zakamarek ciała, a w morzu rekiny, parzące meduzy, płaszczki i ośmiornice, których jad jest najbardziej śmiertelną substancją na świecie. Ale też najpiękniejsze krajobrazy świata, najmilsi ludzie, jakich do tej pory spotkali, najciekawsze przygody, jakie do tej pory przeżyli i najbardziej udana ich wyprawa. Ekipa Busem przez Świat wróciła właśnie do Polski ze swojej wielkiej australijskiej przygody.

 • Rusza przebudowa deptaka

  ŚWIDNICA. Pod koniec czerwca zakończy się rozpoczęta właśnie przebudowa promenady przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prace już ruszyły, bo obecnie istniejąca nawierzchnia i schody są w złym stanie technicznym.

Motoryzacja
 • Supermini

  Tym razem zaprezentuję Wam wyjątkowe auta klasy supermini, które przeznaczone są jako małe miejskie autka, ale emanują luksusem, sportowym charakterem lub stylem retro. Idealne auta dla indywidualistów oraz świetne połączenie wymagań kobiet i mężczyzn. Płeć piękna z pewnością upodoba sobie modny wygląd oraz możliwość wyboru kolorów i materiałów, tak aby pasowały do torebki i koloru włosów. Natomiast mężczyźni na pewno zainteresują się mocnym silnikiem, sportowym zawieszeniem oraz długą listą wyposażenia opcjonalnego.

 • Harleye i Indiany (foto)

  JAWORZYNA ŚLĄSKA. Jedne były dla drugich konkurencją.

 • Samochody z historią w tle

  Jak na 83-latka nieźle się trzyma… drogi oczywiście. Aczkolwiek tani, to z pewnością nie jest. Wzbudza nieposkromiony zachwyt u pań, a także panów.

 • Parada świateł

  150 hond, każda warta ok. 100 tys. zł. Prawdziwa żyła złota przejechała przez świdnicki Rynek.

 • Mały fiacik, a może

  Reaktywacja kultowego modelu Fiata – słynnej pięćsetki produkowanej przez włoską fabrykę w latach 50-70 XX wieku – sprawiła, że wzrasta liczba zwolenników tego auta jako sposobu na podkreślenie własnej osobowości na wzór choćby poczciwego volkswagena garbusa. Tylko czekać, a zaczną powstawać kluby zrzeszające jego miłośników. Jest to bowiem auto przeznaczone dla koneserów z nutą fantazji.

 • W pełni gotowy do walki w mieście

  Wega Auto, świdnicki dealer marki Chevrolet, rozpoczął już sprzedaż Sparka, najnowszego modelu w gamie.

next
prev
 Portal Ziemii Dzierżoniowskiej walbrzyski.pl   stal   interia     spiks     wpb      Dolnośląski Portal Pracy